Objavte nové možnosti kompozitných materiálov. Teraz po prvý krát aj na 3D tlačiarňach. Priemyselná rada tlačiarní Markforged X posúva technologické hranice na najvyššiu možnú úroveň. 

 

Aké benefity prináša rad Marforged X?

Pevnosť porovnateľná s hliníkom

Materiály aj pre tie najnáročnejšie aplikácie. Vďaka kompozitom vyrábate diely s pevnosťou porovnateľnou hliníku a to pri celkovo nižšej hmotnosti dielu.


Extrémna presnosť

Vďaka optickému laserovému senzoru, ktorý je integrovaný priamo do tlačovej hlavy stroja sa tlačiareň automaticky kalibruje a počas tlače odmeriava skutočné rozmery dielov pre maximálnu presnosť.

Zredukované výrobné náklady

Spotrebujte len materiál, ktorý skutočne potrebujete a to pri nízkych prevádzkových a technologických nákladoch. Jedná sa o nízko-nákladovú alternatívu CNC obrábania.

Vyrábajte extrémne odolné a pevné diely s dokonalou precíznosťou
  • Kombinované vlastnosti kompozitných materiálov (X5-X7)
  • Konzistentná výstupná kvalita
  • Excelentné mechanické vlastnosti
  • Kompletné produkčné riešenie na kľúč
  • Intuitívny softvér Eiger

S tlačiarňami Markforged rady X vyrábate bez kompromisov a bez obmedzení.

Ukážky výrobkov

Technické parametre

Parameter Hodnota
Markforged X3 Markforged X5 Markforged X7
Tlačový objem 330 x 270 x 220 mm
Hrúbka vrstvy 50 mikrometrov
Funkcie vstavaného optické lasera Kalibrácia tlačovej podložky, aktívna priebežná kalibrácia Kalibrácia tlačovej podložky, aktívna priebežná kalibrácia Kalibrácia tlačovej podložky, aktívna priebežná kalibrácia, kontola rozmerovej presnosti počas tlače
Kompatibilné materiály Onyx Onyx, kontinuálne sklenné vlákno Onyx, kontinuálne sklenné, uhlíkové, kevlarové a HSHT sklenné vlákno


Stiahni brožúru Markforged X3  Stiahni brožúru Markforged X5  Stiahni brožúru Markforged X7  

Oficiálna stránka výrobcu

Materiály

Onyx - technický termoplast. Je špeciálne vyvinutý materiál, ktorý je možné používať len na tlačiarňach Markforged. Jedná sa  nylon s integrovanými časticami uhlíkových vlákien, ktorý disponuje vysokou pevnosťou, vynikajúcou tepelnou a chemickou odolnosťou a dokonalou kvalitou povrchu. 

Kontinuálne sklenné vlákno - zosilnená pevnosť vláknom. Základné a cenovo dostupné vlákno. Je 2,5-násobne pevnejšie a 8-násobne tuhšie ako Onyx. V kombinácii s materiálom Onyx je možné vyrábať tuhé a odolné výrobky. 

Kontinuálne HSHT sklenné vláknopevnosť pri vysokých teplotách. Vysokopevné a tepelne odolné sklenné vlákno, ktoré vykazuje pevnosť hliníku. Je 5-násobne pevnejšie a 8-násobne tuhšie ako Onyx. Je vhodné na extrémne mechanicky a tepelne zaťažované diely.

Kontinuálne uhlíkové vláknopevnosť hliníka, polovičná hmotnosť. Má najvyšší pomer pevnosti k hmotnosti spomedzi ostatných vlákien. Je 6-násobne pevnejšie a 18-násobne tuhšie ako Onyx. Využíva sa ako náhrada strojovo obrábaných hliníkových dielov.

Kontinuálne kevlarové vláknovysoká pevnosť a húževnatosť. Má vynikajúcu húževnatosť a je optimálne pre opakované aj nárazové zaťaženie. Používa sa teda rôzne typy uchopovačov a prípravkov, ktoré sú cyklicky alebo nárazovo namáhané.

Stiahni datasheet

Ako fungujú tlačiarne Markforged?

Tlačiarne Markforged kombinujú technológiu FFF/FDM s vrstvením kontinuálnych vlákien kevlaru, sklených alebo uhlíkových vlákien.

Základný materiál s označením aj ako “matrica” má vysokú pomernú mieru predĺženia. Sám o sebe je však nie je dostatočne pevný a tuhý. Tento nedostatok kompenzuje práve integrované vlákno v určitých prierezoch modelu. Rozloženie a množstvo vlákna je veľmi precízne kalkulované dodávaným softvérom Eiger s možnosťou manuálneho nastavenia.

Vzniká tak vysoko pevný a odolný kompozitný výrobok, ktorého vlastnosti môžeme porovnať so strojovo obrábaným hliníkom (pri použití kevlarových a uhlíkových vlákien).

Princíp kompozitných materiálov pri 3D tlači je vysvetlený vo videu nižšie:

 

Aplikácie

Tvarové klieštiny pre robotický uchopovač. Porovnanie výhod konvenčného obrábania a Markforged 3D tlače. Odhadovaná úspora času výroby je 88% a výrobných nákladov až o 97%.

Stiahni prípadovú štúdiu

Pozrite sa ako spoločnosť Haddington Dynamics pre ich internú výrobu dielov nahradila 7 FFF/FDM 3D tlačiarní jediným strojom od Markforged:

Ako sa dajú využiť tlačiane Markforged pre návrh a výrobu zváracích prípravkov? V porovnaním s konvenčnými výrobnými technológiami je produkcia zváracích prípravkov tlačiarňami Markforged o 93% rýchlejšia a o 99% lacnejšia.

Stiahni prípadovú štúdiu

Extrémne pevné diely za zlomok ceny

Aké pevné tieto kompozitné diely v skutočností sú? Nasledujúce video demonštruje pevnosť v ťahu článku reťaze vyrobenej s integrovanými kontinuálnymi uhlíkovými vláknami: